Soutěž

Co mi dává Mamre?

Soutěž „Co mi dává MAMRE“ vznikla v březnu tohoto roku na našich fb stránkách – odkaz. Oslovili jsme členy naší fb skupiny, aby nám napsali, co jim dává pobyt na našem centru a proč by ho doporučili někomu z mladých lidí, které mají okolo sebe. A tak děkujeme všem, kteří se zapojili!

Hlasovat můžete na Facebooku DCŽM Mamre


1)
Tak především bych začala otázkou, co pro mě Mamre znamená. Mamre je pro mě posilou, dává mi vědět, že kolem mě je spousta mladých věřících lidí. Mamre má pro nás význam společenství. Na Mamre je víra jako taková „jednodušší“, když se člověk obklopuje věřícími mladými lidmi… Samozřejmě, že když zase zaplujeme do každodenní rutiny,už to není tak lehké. Ale vzpomínky na to co jsme prožili nás posouvají dál. Mamre mění mladé lidi! Z osob, které se „bojí“ ukázat svoji víru, na mladé animátory, kteří evangelizují a zapojují se ve své farnosti. Mamre mi dává sílu, dává mi nové přátele. A také nezapomenutelné zážitky. Myslím,že věk,na který se Mamre zaměřuje, je pro naši víru velice rizikové období, a myslím že nemluvím jenom za sebe, když řeknu, že bez tohoto místa by to pro mě bylo těžké. Ze slovy jako takovými to moc neumím. Tak jsem se to pokusila shrnout do krátké básně:

To se tak dělá
víš
že jako ovce zvedáme čela
koukej
aby nás všemohoucí pán
všechny
mohl zahrnout ve vyšší plán
tak
pěkně se pomodli
prý
by mu bodli
nějací
brigádníci.

Někdy není ůplně lehké se Bohu nabídnout. A v tom mi Mamre pomáhá. Já vím teď si asi říkáte že pořád mluvím jenom o té duchovní stránce a že jenom o tom Mamre není. A máte samořejmě pravdu. Mamre jako takové by nikdy nebylo tak skvělé bez těch, co ho tvoří. Na prvním místě samozřejmě Bůh. A týmáci+kněží. My si často ani neuvědomujeme kolik toho pro nás dělají… Kolik radosti nám tím přináší. Na Mamre se ráda vracím nejenom proto,že tam většinou něco zapomenu, ale hlavně proto, že Mamre už ke každému z nás patří. Já vím, že jsem zřejmě trochu přeháněla, ale jednou si všichni uvědomíme že to se prostě občas musí. A komu bych Mamre doporučila? Kdybych mohla, tak řeknu že všem mladým lidem, všem kdo potřebují společenství. A uzavřela bych to mým oblíbeným citátem: „Pokud chceš jít rychle, jdi sám. Pokud chceš dojít daleko, jdi s ostatními.“

Terka Ammerová


2)
Na začátku téměř každé akce padne otázka: Co znamená Mamre? A většinou někdo správně odpoví: To je místo setkání Abrahama s Bohem!

Já se zde s Bohem skutečně setkávám. Nádherné chvály a adorace, všudypřítomná modlitba, ranní breviář… Třeba právě modlitbu breviáře jsem objevila až tady. A nesmím zapomenout na krásnou kapli otevřenou komukoli v jakoukoli denní hodinu. A i kdyby náhodou někdo necítil Boží přítomnost v srdci, právě tam je to místo, kde ji hledat – ve svatostánku přebývá živý Ježíš ve svátosti. On tam je jen a jen pro nás.

Trochu jinou, ale neméně důležitou variantou setkávání je přátelství. Když jsem sem před bez mála rokem přijela poprvé, neznala jsem z té skupiny lidí nikoho. A nikdo neznal mě. Přesto jsem přijela po druhé, po třetí…a tak dále. Podařilo se mi tady navázat nebo obnovit pěkné vztahy. S kamarády se tu můžu jak smát a dělat ze sebe tak trochu maňáska, tak se i sdílet ve věcech víry nebo se společně modlit. A i když zrovna nechci být uprostřed velkého kolektivu, vždy se pro mě najde tichý koutek na přemýšlení.

Zažila jsem tu spoustu krásných chvil, na které ráda vzpomínám. Veselé, intenzivní, radostné, duchovní, legrační… Stačí si vybrat. A v každé z nich je možné hledat povzbuzení a čerpat sílu na horší časy. A právě v těchto maličkostech lze najít Boží přítomnost.

Bůh na nás čeká, až se s ním budeme chtít setkat. Půjdeme mu naproti?

Simča Trnková


3)
I když jsem o Mamre slyšela už ve 12 letech, poprvé jsem toto místo navštívila až o 3 roky později. Tehdy jsem totiž neznala nic jiného než kurz animátorů, na který jezdila jedna farní sestra. A když jsem se na kurz přihlásila a s dalšími holkami od nás přijela, nepočítala jsem s tím, že budu chtít jezdit i na jiné akce.

Na první víkend animátorů jsem se moc těšila. Až tedy na modlitby. Těch jsem se trochu děsila, ale říkala jsem si, že to nějak přežiju. Hned první modlitba mě ale překvapila. Nebyla nudná, s písničkami a v krásné kapli. Dosud jsem nic takového nezažila, znala jsem jen naučené odříkávání modliteb a z náboženství breviář, který jsem absolutně nechápala a odmítala. Ale i ten jsem si nakonec oblíbila a začala se těšit na ranní chvály.

Chvíli mi ovšem trvalo, než jsem začala mít ráda i mše. Nedokázala jsem poslouchat kázání, protože to od našeho pana faráře na filozoficko-teologické úrovni jsem opravdu nedávala. Bylo pro mě nudné a monotónní. I to se po několika málo víkendech změnilo a já na to nahlížela trochu jinak.

Asi po čtvrt roce jsem se na věci začala dívat z úplně jiného úhlu pohledu. A nebyly to jen mše a modlitby. Byl to celý můj pohled na církev, Boha, ale i na běžné věci jako třeba proč bych měla dodržovat noční klid :D. Někteří něco podobného jako je DCŽM znají už odmala, ale já jsem vděčná Bohu, že jsem to poznala až později, protože právě v tom věku jsem to nejvíc potřebovala a dost mi to pomohlo.

Na Mamre se vracím ráda, zažila jsem tam krásné chvíle. Teď už nemám tolik času jako dřív, ale snad se tam během blízké doby zase podívám.

Patricie Kočišová


4)
Mamre je místo, kam se každý rád vrací, protože tu najde to, co hledal… Přátele, setkání s Bohem, společenství, zábavu. Jezdím sem už asi 2-3 roky, teď si to nevybavuju přesně. Poprvé jsem sem jela se svými kamarády z Moutnic, a myslím, že to bylo špatně, protože náš kolektiv nenavazoval tolik kontaktů s ostatními, kolik mohl, kdybychom tam byli např. 4. Ale i tak jsem se tam chtěla vrátit, protože jsem tam poznala spoustu super lidí a skoro se všemi jsem dodnes v kontaktu. Poznala jsem tam hodně lidí z okolních vesnic, což jsem ani nečekala. Za tu dobu co tam jezdím, jsem prožila setkání s Bohem a to nejen jednou. Je to pocit, který nejde úplně vysvětlit. Je to pocit, který vás nějakým způsobem naplňuje, dává vám jistotu, že vás někdo miluje a, že vás neopustí. Při tomto zážitku jsem nemohla unést svoje pocity a rozbrečela se, ale v posledním asi roce jsem si uvědomila, že nejsem jediná a že to je naprosto normální…

Nejlepší je, že máte možnost si popovídat s knězi, jako s normálními lidmi a nejsou to takoví ti ubrblaní staří pánové, se kterými není šance o kus řeči. Tady je to jiné, kněží vás berou takoví, jací jste, děláte si ze sebe srandu a můžete si s nimi vykládat téměř o čemkoli. Mám je za něco jako, kamarády i když mě přijde trochu úsměvné, že Juris je stejně starý jako moje mamka…

Když přijedete, jako první vás uvítají týmáci. Většinou se týmáci „střídají“ po roce, ale jsou i výjimky, které tu zůstávají třeba 2 roky. Týmáci bydlí na domečku- žlutý baráček na farním dvoře, kde bydlí 4 týmáci a 2 kněží. Aktuálně jsou zde: Jarmilka, Jíťa, Kamil a Snovač/Jenda- jak budete chtít, kteří se starají o faru a o návštěvníky.

Na všechny zážitky co jsem zde prožila NIKDY nezapomenu.

Klárka Husáková  


5)
Takže co mi dává Mamre? Musím říct, že mi toho dává hodně.

Tak třeba spoustu možností poznat nové přátelé, které poznávám na všech různých akcí, které jsou velmi zábavné a občas i poučné.  Nejlepší na tom je že všichni ti lidé (přátelé) jsou jako já a taky jsou ve stejném věku, takže si s nimi ještě víc rozumím. Ještě se vrátím k těm akcím. Mamre mi nabízí spoustu druhů akcí od takových hodně pro zábavu, jako je třeba silvestr, přes ty co mě něco mohou naučit např. Animátorský kurz, až po spíše duchovní akce jako jsou duchovní obnovy. Mamre nám také dává různé zážitky, které jsou většinou dobré a rado se na ně vzpomíná. Zážitky většinou bývají z různých her, kterých je na Mamre vždy dost a nebo třeba ze mší, modliteb, a nebo speciálních večerů chval, které jsou vždy super a také z jiných čiností jako jsou třeba snídaně, obědy a taky večeří. A když už jsem u toho jídla tak toho je na Mamre vži dost a já se vždy najím do sytosti. No a taky je na Mamre spoustu možností k hlasování a to je potřeaba.

A nyní chci říct nebo napsat k tomu nejlepšímu na Mamre a to jsou týmaci a kněží (administrátor a kaplan). Začneme tedy rozebírat postupně tým. Takže většinou nebo vždy, nejsem si jistý je tým složen ze 2 kluků a 2 holek. Kluci jako spíše ten technický typ a holky spíše jako ten organizační typ a taky nejspíš umí líp vařit. Ale vždy to jsou super lidi, kterým se vždy, tedy většinou můžeme svěřit. A teď ke kněžím. Jeden z nich je administrátor a druhý kněz ale asi je to jedno. Jeden má jenom víc práce a ten druhý se mu za to směje a nebo mu pomůže. Vždy jsou to super lidi a dobře se s nimi povídá. A kdybych chtěl Mamre někomu doporučit tak bych mu řekl, že je to tam prostě TOP a jsou tam TOP lidi a vždy je tam zábava a taky hodně jídla a hlasování. A ještě bych chtěl poděkovat celýmu týmu: Jíťo, Kamile, Snovači, Jarmilko, Jurisi a Karle moc díky za vás.

Jirka Krejčí


6)
Poutníku rozmilý! Kam kráčíš?
Život svůj promarnit ráčíš?
A že nevíš jak trávit čas volný?
Jen si hned nasaď botky správný,
Vyraz do Bitýšky – mezi kopce,
Kde sám sebe nalezneš lehce,
A k tomu ještě kopec srandy,
Přátelství, lásku, cenné rady,
Taky víru, naději, odhodlání!
A cože ti v cestě ještě brání?
Že nevíš, co to MAMRE je?
Centrum, kde plno mladých je!

MAMRE je o velké posile,
Když strach a zmar je v přesile,
Tady najdeš naději a lásku,
Víry světelnou pásku.

MAMRE je léčebná oáza
– záchytný bod na poušti.
Již nečeká tě hrůzná zkáza,
Bůh nám všem odpouští.

MAMRE je dobrá cesta,
Co vede tě k Bohu blíž,
MAMRE je záchranná vesta,
Když plavat je ti na obtíž!

MAMRE je váza plná hojnosti,
Co tě naplní – a více než dosti,
Dává nám poučení, přátelství a klid,
Návod jak starat se o všechen lid.
Dává nám krásné chvíle a vzpomínky,
Co zůstanou v nás – do poslední chvilky.

MAMRE je místo, kam se ráda vracím,
Když v životě svém místo ztrácím,
Tady najdu krásný láskyplný čas,
Za týmáky a knězi vyrazíme zas!
Díky!

Snad nedostane vás do rozpaků,
že práce nenese předepsaný počet znaků,
však na oplátku oné délce,
verše zdobí řádky lehce.

Prosím vás ale o jedno!
Jméno autorovo nechť je utajeno.
Nejde mi o cen vyhrání,
však o pouhé sdělení,
poděkování za ten krásný sen!

Přeji vám příjemný den!


7)
Na MAMRE jsem se dostala teprve nedávno. Bylo to na FlákFilm víkendu, kdy jsem tu byla poprvé. Tehdy jsem přiijela s tím, že jsem znala jen Verču, která mě k MAMRE přivedla. Když jsme dorazily, tak se všichni vítali a objímali a já jsem jen stála a říkala si, že takhle bych to mohla mít příště i já. Na FlákFilm víkendu se mi líbilo tak moc, že se mi odsud ani nechtělo pryč a když jsem dojela domů, tak jsem hned rodiče začala přemlouvat, abych mohla jet i na jarní prázdniny na MAMRE. Říkala jsem si, jak je možné, že jsem si to někde dokázala takhle oblíbit během jednoho víkendu… Když jsem dojela na jarní prázdniny, znovu jsem si položila tuto otázku a tentokrát jsem si na ni už dokázala odpovědět. MAMRE mi dalo spoustu věcí; našla jsem si tu nové přátelé, na které se budu pokaždé těšit, jsou tu skvělí kněží a výborní týmáci. Je tady zábava, ale především mě MAMRE posunuje dál v mé víře, doplňuje to, co bych sama nedokázala. Sice jsem si myslela, že když je budíček „už“ v 8 hodin, a to o prázdninách, že budu pořád unavená a vůbec si neodpočinu, ale byl to pravý opak. Já jsem si odpočala asi jako nikdy dřív, protože sice jsem vstávala dříve, než je u mě o prázdninách zvykem a spát jsem taky nechodila brzo, ale odpočinula jsem si. Ne spaním nebo válením se, ale právě díky aktivitám a modlitbám s lidmi na MAMRE. A pokud je někdo, kdo se rád seznámí s novými lidmi a chce se duchovně posunout dál, tak si myslím, že mu Bůh pomůže najít cestu na MAMRE, však tam přeci pořád přijíždí noví lidé a děti, kteří si tam našli cestu. Mě se to podařilo také a jsem za to vděčná, protože MAMRE mi dává pocit jistoty a tvoří pro mě něco jako druhou rodinu. PS: Psala jsem to tak, jak mě napadlo vyjádřit se k MAMRE. Doufám, že se bude aspoň trochu líbit, protože takhle asi nějak vnímám MAMRE já. Takže asi tak 🙂 Pěkný den/večer.

Natka Fialová


 

Comments are closed.